Jdi na obsah Jdi na menu
 

Nemám rád ruskou radost. A už to nezměním

vondricka5-st16_denik-630.jpgJen velmi těžko bychom hledali pro Strakonice výraznější sportovní, potažmo basketbalovou, osobnost. A pokud bychom parafrázovali televizní soutěž Co na to Češi, tak v anketní otázce sportovní osobnost města Strakonice by podle mého názoru jméno Miroslav Vondřička získalo hodně hlasů.

Setkání s tímto mužem, jehož názory na sport i politiku jsou stejně jako jeho vystupování značně neotřelé, ale o to cennější, je vždy zážitkem. Na místě je tedy i gratulace k jeho nedávným 83. narozeninám.

 

Vyjmenovávat jeho sportovní úspěchy by byl hodně dlouhý seznam. Vytáhněme z něj ale jednu životní epizodu. „Vím, kam míříte. Letní olympijské hry v Barceloně v roce 1992 a šesté místo našich žen, které jsem jako trenér vedl. I když být šestí není špatné, přece jsem tenkrát pociťoval jisté zklamání. Ale na atmosféru her se nezapomíná," říká pro Strakonický deník.

 

Olympijské hry v Barceloně 1992 byly vrcholem vaší veleúspěšné trenérské práce. Pod vaším vedením ženy vybojovaly vysoce hodnocené šesté místo. Ještě si atmosféru LOH vybavujete?

Na olympijské hry vzpomínám více vždy, když se konají další. Dojem z nich je nezapomenutelný, i když se mi dnes zdá, že jsou zbytečně pompézní. Skromnost by možná neuškodila. Šesté místo bylo tenkrát trochu zklamáním, i pro mě. Náš tým hrál vynikající basket při kvalifikaci. Ta byla asi o měsíc dříve a naše forma měla určitý, i když logický, útlum. Ani individuální sporty neudrží vrcholnou formu dlouhodobě. Podobně to bylo na Hrách dobré vůle po mistrovství světa.

Dokázal byste ještě vyjmenovat basketbalistky, které ČR reprezentovaly? A nebo základní pětku?

Naší hvězdou byla Eva Němcová, pozdější nejlepší hráčka Evropy, podkošové Dobrovičová, Janoštinová, Berková, Hiráková, rozehrávačky Bieliková Zitová a Chupíková. Zajímavé je, že v té době byla většina hráček ze Slovenska.

vondricka2-st16_denik-630.jpgJaký se tenkrát hrál ženský basketbal? Na co trenéři kladli důraz?

Roli hrála výška podkošových hráček (ta nám dnes chybí jak v ČR, tak ve Strakonicích). Dále rychlost a technické dovednosti dalších hráček a také obrana individuální i týmová. Dnes se říká, že je hra tvrdší, kontaktnější, ale já takový rozdíl moc nevidím.

Kdo v době LOH v Barceloně patřil k nejlepším týmům na světě?

Převyšovaly hráčky USA ve všem, dále Čína, ale prohráli jsme s ní pouze o dva body. Porazili jsme silnou Brazílii a v boji o páté místo dostalo přednost domácí Španělsko o jediný bod. Soudci a domácí prostředí hráli velkou roli.

Rukama vám za celý život prošly stovky talentů. Ale kde jste vzal vy svůj osobitý cit pro výběr hráček?

To skutečně nevím, já jsem vždy chtěl, abychom hráli dobře, aby každá naše hráčka pomohla ke kvalitě našeho týmu. Ono se to vždy nějak skloubilo a měli jsme i skvělé reprezentantky. Ale i ty, které vybojovaly ženskou ligu, vyrostly doma. A bylo jich dost. Myslím jen ty strakonické od prvních začátků u nás. Asi jsem měl štěstí, že byly ochotné poslouchat a chtěly být lepší. Byl bych rád, aby naše dnešní děti šly v jejich stopách.

Kdybychom přece jen víc zabrousili do historie, tak u roku 1983 bude napsáno: „V roce 1981 byl povolán k trénování reprezentačního mužstva juniorek, které porazilo pod jeho vedením v roce 1983 neporazitelný Sovětský svaz." Neměl jste z toho průšvih? Nebyl jste zrovna přívržencem komunismu.

Průšvih nebyl. Naopak! Po této výhře se náš vedoucí divil, že i ten náš „opatrovatel" má také radost. Musím se přiznat, že jsem s nimi chtěl vždy vyhrát a naštěstí se to dařilo. Byla to to skvělá parta na turnajích Družby, na Mistrovství světa v Malajsii.

vondricka3-st16_denik-630.jpgDokonce mi moji kamarádi říkali „rusobijec" a bulharský trenér předpovídal, že za odměnu dostanu za úkol přeplavat Volhu. Nestalo se, ale mé přísloví, že nesnáším jejich radost, platí i v jiných sportech. I když je to vůči těm vlastním sportovcům hodně nespravedlivé, nemohu to už ve své duši změnit.

Basketbal je vaší celoživotní láskou. Ale jak je to s jinými sporty?

Začínal jsem jako atlet pod rukou kamaráda Oldy Slováčka (pozdějšího profesora tělocviku na strakonickém gymnáziu), se kterým jsme běhali po Podsrpu a dělali všechny atletické disciplíny. Na krajských soutěžích jsme spolu startovali, kde bylo potřeba, často i v pěti disciplinách. Mě osobně nejvíc bavila čtvrtka (53,3). Ještě jsem si ji zaběhl pod dvě minuty, když mně bylo asi 80 let (měřil Pavel Kouba v Blatné). Ještě v Brně jsem běhal za naši fakultu (veterinární fakultu). I když Brno bylo klíčové pro můj basketbalový život. Já jsem si tu čtvrtku zcela soukromě zaběhl mimo jiné také v Helsinkách, Athénách a také v Kuala Lumpur.

Narodil jste se v Bratislavě, ale jste spojován s českým basketbalem. Nenapadlo vás někdy pomoci slovenskému basketbalu a nebo dokonce jít do zahraničí?

Slovensko mě nikdy nenapadlo, ale také jsem měl se slovenskými nápady potíže. Navrhovali, aby polovina hráček v reprezentačním týmu byla ze Slovenska. Dali pokoj, až když jsem v Banské Bystrici při poločase ligového zápasu na tento nápad veřejně odpověděl, ať mně najdou trenéra, který nechce vyhrát.

vondricka4-st16_denik-630.jpgZahraniční nabídky? Nejvážnější byly z Itálie a Německa, ale když jsem si vzpomněl na naše strakonické děti, bylo to jasné NE. Se smíchem dodávám, že mohu litovat, že jsem nevyužil nabídku v Malajsii. Mají tam celoroční teplo.

Strakonice patří mnoho let k vrcholu basketbalové republikové pyramidy, i když ne pokaždé se daří zrovna na výbornou. Jak vidíte budoucnost basketbalu ve Strakonicích?

Bojím se upřímně o áčko žen. Jinak béčko je skvělá parta, dorostenky patří v obou kategoriích mezi osm nejlepších, žačky jsou šesté, minidívky v obou kategoriích medailové, školská liga i seniorky znovu nejlepší v ČR. Který jiný klub či město se tím může chlubit?

A právě kvůli motivaci našich dětí se o existenci našeho áčka bojím. A to nemluvím o tom, že máme děti podobné Evě Blažkové Kalužákové s podobnou rychlostí a možná i větší vůlí (bývalá strakonická hráčka, reprezentantka a účastnice na LOH v Soulu v roce 1988 poz. autora).

Máte svoje životní krédo?

Já nevím, zda je to krédo, ale chci dělat všechno poctivě, bez ohledu na výsledek a když je úspěch, tak zůstat na zemi.

 

Autor: Petr Škotko/Strakonický deník
Zdroj: http://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/nemam-rad-ruskou-radost-a-uz-to-v-sobe-nezmenim-20160613.html

 
 

1. SEZONA 2017/2018

ŽBL
• 1. kolo: U19 Chance - MK Technic Brno (24. září od 17)

II. LIGA ŽEN
• 1. kolo: BK Strakonice B - Lokomotiva Liberec (23. září)

EXTRALIGA JUNIOREK
• 2. kolo: BK Strakonice - KP Brno (30. září)

EXTRALIGA KADETEK
• 2. kolo: BK Strakonice - Loko Trutnov (7. října)

LIGA STARŠÍCH ŽÁKYŇ
• 2. kolo: DBaK - BK Strakonice (16. září)

LIGA MLADŠÍCH ŽÁKYŇ
• 2. kolo: Loko Karlovy Vary - BK Strakonice (23. září)


2. SEZONA 2016/2017

ŽBL
• 12. místo, záchrana v soutěži

I. LIGA ŽEN
• 10. místo, záchrana v soutěži

EXTRALIGA JUNIOREK
• 12. místo, kvalifikace o extraligu

EXTRALIGA KADETEK
• 8. místo, čtvrtfinále play-off

LIGA STARŠÍCH ŽÁKYŇ
• 1. místo, nepostup do extraligy, celkově 13. místo

EXTRALIGA MLADŠÍCH ŽÁKYŇ
• 6. místo, nepostup na MČR, celkově 12. místo

STARŠÍ MINIŽÁKYNĚ U-13
• 3. místo na Národním finále v Litoměřicích

MLADŠÍ MINIŽÁKYNĚ U-12
• 6. místo na Národním finále v Hradci Králové

NEJMLADŠÍ MINIŽÁKYNĚ U-11
• 3. místo na Národním finále v Krnově

3. Partneři

19.jpg

3.jpg

20.jpg

11.jpg

5.jpg

7.jpg

8.jpg

nts.jpg

14.jpg

26.jpg

21.jpg

molten.jpg

18.jpg

13.jpg

25.jpg

 


4. Najdete nás na Facebooku


5. Staň se součástí našeho klubu!

1.jpg

Přípravka BK Strakonice:
pondělí - 15,30 - 16,30 nejmladší, 16,30 - 18,00 pokročilí, čtvrtek 15,30 - 16,30 nejmladší, 16,15 - 17,30 pokročilí.

Kroužek na ZŠ FLČ:
pátek: 13.00 - 13,45 1.+ 2. třídy, 13,45 - 14,30 3. + 4. třídy.

Kroužek na ZŠ Povážská:
• úterý a pátek od 14.30.

Kroužek na ZŠ Dukelská:
• úterý a čtvrtek od 16.30.

Podrobnější informace přímo u trenérů: Radka Drnková 733 186 560, Jakub Maršán 721 167 590, Miroslav Vondřička 603 743 745.


Statistiky

Online: 6
Celkem: 837361
Měsíc: 11556
Den: 401